GÜNCEL | YAŞAM | SAĞLIK | EKONOMİ | POLİTİKA | SPOR | KÜLTÜR-SANAT | EĞİTİM | YAZARLAR |
EDİRNE | TEKİRDAĞ | KIRKLARELİ | ÇANAKKALE | TÜRKİYE GÜNDEMİ
 EDİRNE 0°C   TEKİRDAĞ 0°C   KIRKLARELİ 0°C   ÇANAKKALE 0°C 
Haber giriş tarihi: 09 Kasım 2018 Cuma, 16:40
‘Aileler, Lösemi Belirtilerine Dikkat!’
Çocukluk çağında görülen en yaygın kanser türlerinden Lösemi,  onaltı yaş altı çocuklarla birlikte her yaş grubundaki insanları olumsuz etkilemekte ve yaşam kalitelerini düşürmekte.

Lösemi farkındalığı oluşturmak amacıyla Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzm. Dr. Tuğcan Alp Kırkızlar tanıda geç kalınmaması için aileleri doğru bilgilendirmeye yönelik Lösemi tipleri,belirtileri, tanı ve tedavi seçeneklerine yönelik şu bilgileri verdi;

AKUT LÖSEMİ NEDİR? TİPLERİ NELERDİR?                                    

Akut lösemiler kemik iliği kaynaklı, kemik iliği hücrelerinin kontrol dışı aşırı çoğaldığı habis hastalıklardandır. Akut lösemiler kabaca akut myeloblastik lösemi (AML) ve akut lenfoblastik lösemi (ALL) olarak ikiye ayrılır. Tüm dünyada gerek çocuk ve gerekse erişkinlerde sık görülmekle birlikte 15 yaş altı habis hastalıkların %31’ini teşkil ederler.  Çocuklarda ALL, AML'ye göre yaklaşık beş kat daha sık görülmektedir.

LÖSEMİ BELİRTİLERİ NELERDİR?                                                                                            

Hastalık sinsice, bazen de rastlantısal olarak yapılan kan sayımı incelemesinde belirti verebildiği gibi, bazen de ani ve ciddi olarak hayatı tehdit eden kan pulcuklarının azalmasına bağlı kanama, normal beyaz kan hücrelerinin eksikliğine bağlı enfeksiyon ile kendini gösterebilir. Hastalık türüne göre değişmekle birlikte sık görülen şikayet ve bulgular; kırmızı kan hücre eksikliğine bağlı halsizlik, yorgunluk, solukluk, çarpıntı, enfeksiyona bağlı ateş, kan pulcuklarının eksikliğine bağlı ciltte morarma, burun ve dişeti kanamaları, kemik iliğindeki habis hücrelerin artışına bağlı kemik ağrısıdır. Bunun haricinde karaciğer, dalak ve lenf bezlerinde büyüme de sık görülebilen bulgulardır. Lenf bezlerindeki bu büyümeye bağlı yutma ve nefes almada güçlükler, dolaşım bozukluklarına bağlı yüz, boyun ve kolda şişme, bazen izah edilemeyen eklem ağrıları, eklem iltihapları oluşabilir.O zaman aklınıza Lösemi gelmesi lazım!

TANI NASIL KONULUR?      

 Bu hastalık grubu uygun tanı ve tedavi yaklaşımı uygulanmadığında kısa sürede ölümcül olabilir. Bu nedenle lösemi tanısı için dikkatli bir öykü ve fizik muayenenin yanı sıra tam kan sayımı, periferik yaymanın dikkatli değerlendirilmesi gereklidir. Kesin tanı ise kemik iliği aspirasyonu ve /veya biyopsisi ile konur. Lösemi olgularının çoğunluğunda tam kan sayımında birden fazla hücre serisini ilgilendiren anormallikler dikkati çeker. Klinik bulgular ile birleştirildiğinde tam kan sayımı anormalliklerinin görülmesi, hekimi lösemi tanısına yönlendirir. Bu nedenle bu hastalar hızlı ve uygun bir şekilde değerlendirilerek tanının konması ve tedavi başlangıcının geciktirilmemesi gerekir. Akut lösemilerin belirtileri diğer pek çok çocuk hastalığında görülebildiğinden tanıda geç kalınmaması için hem ailelerin hem de hekimlerin dikkatli olması gerekmektedir.

LÖSEMİDE TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?                                                          

Çocukluk çağı lösemileri klinik-biyolojik-genetik faktörlerin birlikte kullanılarak hastaya en uygun tedavi şeklinin oluşturulduğu ilk kanser tipidir. Lösemide ilk aşama ilaç tedavisidir ve gerekli durumlarda ışın tedavisi de uygulanabilir. Amaç, hastanın erken dönemde hastalığını kontrole almaktır ve sonrasında kök hücre nakli önemli hale gelmektedir. Bu aşamada ilaç ve gereğinde ışın tedavisi ile kemik iliğindeki habis hücreler yok edilip sağlıklı kök hücreler hastaya verilir Çocukluk çağı akut lösemisinin tedavisinde son 20 yılda anlamlı bir ilerleme kaydedilmiştir ve bunun sonucunda özellikle ALL beş yıllık sağkalım %90’ları aşmıştır. Son yıllarda AML’de kemoterapilerdeki yenilikler, kök hücre nakli başarılarının artması ve destek tedavilerin iyileşmesi sonucu uzun dönem sağkalım %70’lere kadar yükselmiştir. Yeni ilaç çeşitleri, hedeflenmiş tedaviler ve bağışıklık sistemi düzenleyici tedavilerin etkinlik ve güvenlik verileri arttıkça bu hasta gruplarında da tedavi başarısı daha iyi olabilecek gibi gözükmektedir.

Bu haber (517) defa okundu.

"İftar ve sahurda besinleri yavaş tüketin"

"Aşırı titiz ailelerin çocuklarında astım daha fazla görülüyor"

"Tepeden tırnağa yenilendi"

"Ciddi bir halk sağlığı problemidir"

Farkındalık için aşı oldular
BU KATEGORİNİN TÜM HABERLERİ »
EDİRNE'DE KAKAVA COŞKUSU
Kaleiçi tarihi konak yangını...
Ayhan Tunca
1981…28 OCAK…”AJANDADAN NOTLAR…” VE…ONUR MERT…
Mehmet DENİZ
KADROYA GEÇİRİLECEK ALT İŞVEREN İŞÇİLERİ
Kerim YURK
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, SOSYAL MEDYA VE EDİRNE MEDYA TV

Kendi kaçtı, plakası kaldı

Zindanaltı lokantasının altından ne çıktı?

27 Sürücüye Neden Ceza Kesildi ?

Kırklareli'nde İşçileri Taşıyan Minibüs Yandı

Borcunu Ödemeye Gelenler Şaşırdı

İki Ev Küle Döndü

Bebek kemikleri kime ait?

Marketten Hırsızlık İddiası

Başak Nerede ?

Su Kanalını Kim Açtı ?

Bardaktan Boşanırcasına Yağdı

Emniyet Müdürlüğüne Kaç Araç Alındı ?

Yılın Hemşiresi

"Reis'i Cumhur'a Söylemek İstiyorum"

Direğe çarptı, 13 kişi yaralandı

YAZARLAR

SAĞLIK

YAŞAM

EKONOMİ

POLİTİKA

FOTO GALERİ

ANKET
SPOR

GÖRDÜKLERİMİZ
DUYDUKLARIMIZ


KÜLTÜR & SANAT

EĞİTİM

VİDEO GALERİ

EDİRNE

TEKİRDAĞ

KIRKLARELİ

ÇANAKKALE

TÜRKİYE
KIRKPINAR
DERGİSİ
EDİRNE'Yİ
SEYRET
Reklam

Künye

İletişim

RSS


sanalbasin.com üyesidir